שאלות ותשובות

מהו שמן קנביס ומה החומרים הפעילים?

לחץ לסגירה

שמן קנביס רפואי הוא מיצוי של תפרחות קנביס רפואי, מהול בשמן. הקנביס מכיל חומרים פעילים בשם קנבינואידים, המסווגים לפי ריכוז קנבינואידים מסוג CBD - cannabidiol ו- THC - tetrahydrocannabinol, שהם בעלי הפעילות הרפואית המשמעותית ביותר. ידועים כיום גם מרכיבים נוספים, טרפנואידים ופלבונואידים, שגם להם ככל הנראה חשיבות טיפולית, אך הידע המחקרי על השפעתם הפרמקולוגית מועט יותר. המוצרים והמינונים מותאמים לכל מטופל לפי ריכוז החומרים הפעילים.

מהם היתרונות בצריכת הקנביס כשמן מתחת ללשון?

לחץ לסגירה

היתרון העיקרי במתן תת לשוני הוא היכולת לשליטה גבוהה בתהליך המינון והטיטרציה העצמית ביחס למתן שאיפתי (עישון/אידוי/משאף או מכשיר אינהלציה).
השפעה ארוכת טווח.
ידידותי לכולם גם למי שלא רוצה או יכול לעשן. וללא נזקי עישון.
נוח לשימוש ואין צורך במכשירים מיוחדים.
ניתן לצרוך אותו ובאופן חוקי כמעט בכל מקום, גם בחברת אנשים אחרים.

כיצד מאחסנים את השמנים של TevaCann?

לחץ לסגירה

יש לשמור על המוצר באריזתו המקורית ולאחסן במקום חשוך ויבש מתחת ל-25ºC. חשוב לסגור את המוצר היטב כדי למנוע חדירת אור ולחות. ניתן להשתמש בשמן עד חודש ימים מיום הפתיחה של הבקבוק, אך לא יאוחר מתאריך התפוגה המופיע על גבי האריזה.

כיצד להשתמש בטיפות TevaCann?

לחץ לסגירה

השמן מיועד למתן תת לשוני. עליך לקבל הדרכה לגבי אופן הצריכה מאיש צוות רפואי. המינון ואופן השימוש יקבעו על ידי הרופא בלבד.
לפני הנטילה: יש ליטול את המנה המומלצת לאחר ארוחה קלילה ממותקת (פרי או מיץ) כדי למנוע נפילה ברמת הסוכר. (חולי סוכרת: יש להתייעץ עם הרופא המטפל באשר לצורך באכילת דבר מתוק וגם בצורך בהתאמת מינון של תרופות לסוכרת).
טפטוף לכפית: פותחים את מכסה הבקבוק והופכים אותו במהירות למצב אנכי לגמרי מעל כפית. אז מטפטפים את מספר הטיפות הנדרש (בהתאם למינון) לתוך הכפית, ולאחר מכן הופכים חזרה במהירות את הבקבוק.
הכנסת הטיפות מתחת ללשון: יש להכניס את הכפית לפה מתחת ללשון ולהוציא את הכפית מהפה באיטיות בתנועת "מריחה" כנגד הצד התחתון של הלשון, כך שהכפית תצא מהפה ללא שאריות שמן.
לאחר הנטילה: יש להמתין 2-1 דקות לפני בליעת הרוק על מנת לתת לשמן להיספג. לאחר נטילת השמן יש לסגור היטב את המכסה של הבקבוק. לספיגה יעילה יש להמתין לפחות 15 דקות לאחר הנטילה לפני שאוכלים או שותים.

מה לגבי אוכל ושתיה?

לחץ לסגירה

צריכת קנביס עלולה לגרום לירידה בערכי הסוכר בדם ולתחושת עייפות וסחרחורת. מומלץ ליטול את מנת הקנביס לאחר ארוחה קלה, על מנת להקטין את הסיכון לירידה ברמת הסוכר בדם.
מומלץ להצטייד בחטיף/ממתק או במשקה ממותק לפני נטילת המוצר.
מומלץ לאכול ארוחה קלה כחצי שעה לאחר נטילת המוצר. מומלץ ליטול את המוצר באותו אופן בכל פעם בהקשר לארוחות כדי שמידת הספיגה של המוצר תהיה דומה בכל שימוש.
יש להימנע משתיית מיץ אשכוליות בתקופת השימוש בקנביס.

האם אפשר לטוס עם שמן TevaCann לחו"ל?

לחץ לסגירה

לפי הנחיות משרד הבריאות, חל איסור להשתמש במוצר באזורי מכס (כגון שדה תעופה או נמל) וחל איסור לשאת את המוצר לחו"ל.

מה לעשות אם שכחתי ליטול את המוצר בזמן המיועד?

לחץ לסגירה

אין ליטול מנה כפולה כדי לפצות על המנה שנשכחה! קח את המנה הבאה בזמן הרגיל והיוועץ ברופא. יש להתמיד בטיפול כפי שהומלץ על ידי הרופא. אין לשנות את המינון ללא התייעצות עם הצוות הרפואי.

אני יכול/ה להפסיק את הטיפול על דעת עצמי?

לחץ לסגירה

אין להפסיק ליטול את המוצר בצורה פתאומית, אלא אם הרופא הורה זאת. אם אתה רוצה להפסיק את נטילת המוצר, יש להיוועץ ברופא קודם לכן, שינחה אותך כיצד לעשות זאת. הרופא בדרך כלל ימליץ לך להפסיק את השימוש במוצר בהדרגה על מנת להפחית את הסיכון להופעת תסמיני גמילה. אם הפסקת את השימוש במוצר באופן זמני, רצוי להיוועץ עם הצוות הרפואי באשר לצורך בהתאמת המינון לפני שאתה מתחיל את הטיפול מחדש.

למי ניתן לפנות במקרה ויש שאלות בזמן הטיפול בשמן TevaCann?

לחץ לסגירה

אם יש לך שאלות נוספות בנוגע לשימוש במוצר, היוועץ ברופא או ברוקח.

בנוסף, ניתן לפנות למוקד שירות לקוחות 1-800-805-005
או למוקד שירות אחיות לתמיכה והדרכה למטופלי TevaCann 1-800-200-266
למידע נוסף ניתן לעיין בעלון מידע למוצרי קנביס רפואי – TevaCann


קנביס רפואי – חוברת מידע ומדריך רפואי (הספר הירוק), היק"ר., TevaCann משרד הבריאות, 2019. עלון מידע למוצרי קנביס רפואי
Scandiffio R et al. Nutrients. 2020 Oct 26;12(11):3273
Machado KDC et al. Phytother Res. 2018 Dec;32(12):2376-2388
Surendran S et al. Front Nutr. 2021 Jul 19;8:699666
TevaCann Medical Cannabis. Data on File - TevaCann. Teva Pharmaceuticals